Fandom

Zaklínač Wiki

Merton Bringgs

1 677stránek na
této wiki
Add New Page
Diskuse0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Merton Bringgs

Merton Bringgs leads the band of mercenaries hired by Merwin and Sabrina to find Deidre. He is a reasonable individual but also fiercly principled. If the situation calls for it, he would not hesitate to carry out his orders, even if that means crossing blades with a witcher, after all, contracts are sacred! He is also a Trpaslíci.

He and his band can be found around the campfire just west of tábor. He is not adverse to a good game of kostky, either.

Zápisy do Deníku Editovat

Trpaslík Merton Bringgs velí žoldnéřské jednotce, která chrání Merwina Ademeyna a Sabrinu Glevissig. Sám sebe považuje za racionalistu a pravděpodobně nelže. Působí dojmem čestného vojáka, který svému pánu věrně slouží.

Bringgsovi podřízení dostávají pravidelný plat. O jejich věrnosti nemůže být pochyb - pokud to bude nutné, na trpaslíkův rozkaz se bez váhání vrhnou do boje jak proti Deidre, tak i proti zaklínačům.

Úkoly Editovat

Galerie Editovat

V síti Wikia

Náhodná Wiki