FANDOM


People Malcolm Steins apprentice

Merton Bringgs leads the band of mercenaries hired by Merwin and Sabrina to find Deidre. He is a reasonable individual but also fiercly principled. If the situation calls for it, he would not hesitate to carry out his orders, even if that means crossing blades with a witcher, after all, contracts are sacred! He is also a Trpaslíci.

He and his band can be found around the campfire just west of tábor. He is not adverse to a good game of kostky, either.

Zápisy do Deníku Editovat

Trpaslík Merton Bringgs velí žoldnéřské jednotce, která chrání Merwina Ademeyna a Sabrinu Glevissig. Sám sebe považuje za racionalistu a pravděpodobně nelže. Působí dojmem čestného vojáka, který svému pánu věrně slouží.

Bringgsovi podřízení dostávají pravidelný plat. O jejich věrnosti nemůže být pochyb - pokud to bude nutné, na trpaslíkův rozkaz se bez váhání vrhnou do boje jak proti Deidre, tak i proti zaklínačům.

Úkoly Editovat

Galerie Editovat

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

V síti Wikia

Náhodná Wiki