FANDOM


Welcome

Welcome

Welcome to the Official Witcher wikia, your source for all things related CD Projekt RED's RPG series. We welcome you to hop in, explore the game, and contribute to the wikia.


Join us in November as we explore the world of The Witcher, in preparation for the February release of The Witcher 3: Wild Hunt.
The Witcher 3 Wild Hunt - Opening Cinematic The Trail02:59

The Witcher 3 Wild Hunt - Opening Cinematic The Trail

The World of Witcher

The World of Witcher

Explore the many Kingdoms and Cities in the world of The Witcher. Familiarize yourself with the Geography facing The White Wolf as he continues his quest to destroy the Wild Hunt.

Witcher Characters

Witcher Characters

GeraltCrop
Geralt z Rivie je zaklínač a hlavní postavou Ságy o Zaklínači od Andrzeje Sapkowského a adaptací (včetně her Zaklínač a Zaklínač 2: Vrahové Králů). Zaklínači jsou námezdní lovci nestvůr. Mají nadlidské schopnosti a jsou experti v boji s mečem.
TessCrop
Triss Ranuncul z Mariboru je čarodějka. Také se jí říká "Čtrnáctá z pahorku" protože byla chybně prohlášena za mrtvou v Bitvě o Soddenský pahorek. Je přítelkyní Yennefer a Geralta.
YenneferCrop
Yennefer z Vengerbergu (narozena při Belleteynu roku 1173) — Čarodějka která žila v hlavním městěAedirnuVengerbergu. Byla nejmladší členkou Rady Čarodějů a později Lóže čarodějek se jí pokusila naverbovat. Je zamilovaná do Geralta a něco jako nevlastní matka Ciri.
CiriCrop2
Cirilla Fiona Elen Riannon narozena 1251, nejspíše během Belleteynu - princezna Cintry, dcera Pavetty a Dunyho a vnučka Calanthé.
VesemirCrop2
Vesemir je nejstarším a nejzkušenějším zaklínač v Kaer Morhen. Je otcovskou postavou pro Geralta a ostatní zaklínače. Tráví každou zimu v Kaer Morhen a vyráží na stezku když přijde jaro. Je výborný šermíř a lovec nestvůr.
EmhyrCrop
Emhyr var Emreis, Deithwen Addan yn Carn aep Morvudd, je současnýým císařem Nilfgaardu v knihách, seriálu, filmu i ve hrách. Je znám tím že podporuje Starší lid, v kontrastu se Severními královstvími.

News

News

Loading RSS data...

Featured Videos

Featured Videos

The Witcher 3 Wild Hunt - Opening Cinematic The Trail02:59

The Witcher 3 Wild Hunt - Opening Cinematic The Trail

The Witcher 3 Wild Hunt - Killing Monsters Cinematic Trailer02:45

The Witcher 3 Wild Hunt - Killing Monsters Cinematic Trailer

The Witcher 3 Uncut 1080p60 Gameplay - Gamescom 201414:02

The Witcher 3 Uncut 1080p60 Gameplay - Gamescom 2014

Witcher Games

Witcher Games

Get the Games

Get the Games

The Witcher 3: Wild Hunt

Share

Share

Mainpage-Icon-Google

Šablona:Mainpage Box Twitter

Recent Activity

Recent Activity

Forum

Forum


Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

V síti Wikia

Náhodná Wiki