Fandom

Zaklínač Wiki

Elixíry (teorie a výroba)

1 677stránek na
této wiki
Add New Page
Diskuse0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Příprava elixírů

ÚvodEditovat

Zaklínačské elixíry jsou v knihách i PC hře nezbytnou součástí vybavení každého zaklínače - umožňují mu využít plný potenciál jeho pozměněného organismu; především zlepšují bojové schopnosti a zvyšují i šance na přežití.
V knihách A. Sapkowského jsou podrobně popisovány účinky těchto elixírů, jejich výroba je však vždy zahalena tajemstvím.

Ve hře Zaklínač jsou tyto elixíry a jejich výroba důležitou součástí hry a na nejvyšší obtížnost je dokončení hry bez nich téměř nemožné.

VýrobaEditovat

K výrobě elixírů je vždy zapotřebí alkohol, čím kvalitnější, tím lepší pro jeho alchymistické využití. Pokud není k dispozici alkohol potřebné kvality, je vždy možné namíchat Bílého racka (alkohol té nejvyšší kvality, vlastní výroby).

Míchání elixírů se liší od ostatních alchymistických činností (výroba olejů, bomb) možností využít i sekundární substance obsažené v ingrediencích.
Některé ingredience totiž obsahují vedle primární substance i substanci sekundární (albedo, rubedo, nigredo). Elixír namíchaný výhradně z ingrediencí se stejnou sekundární substací má další pozitivní účinky (např. Vlaštovka z vraního oka, vlaštovičníku a ginatie bude mít i vedle obvyklých účinků i efekt nigredo).

Efekty sekundárních substancí (tzv. dominanty):Editovat

  • Elixíry s dominantou nigredo Nigredo zlepšují bojové schopnosti zaklínače (zřejmě kombinace slabšího Vlka a Hromu).
  • Elixíry s dominantou rubedo Rubedo zvyšují regenerační schopnosti zaklínačova organismu (slabší Vlaštovka).
  • Elixíry s dominantou albedo Albedo snižují toxicitu všech následně vypitých elixírů o jeden stupeň.

ToxicitaEditovat

Nevýhodou všech zaklínačských elixírů je jejich toxicita - každý elixír je kromě svých pozitivních účinků i (více či méně) jedovatý; jediným obyčejným elixírem s nulovou toxicitou je Bílý med (ruší účinky ostatních elixírů), rovněž veškeré elixíry s malou toxičností a aktivní dominantou albedo jsou netoxické.

Příprava elixírů Editovat

Vyber si recept označený jako elixír pro Triss a potřebné ingredience se automaticky přidají do směsi. Pak klikni na tlačítko "smíchat" a elixír se začne připravovat.

Pro dokončení sekvence klikni levým tlačítkem myši na přesýpací hodiny

Mutagenní elixíryEditovat

Zvláštní skupinu tvoří mutagenní elixíry, k jejichž výrobě je vždy zapotřebí určitá speciální ingredience (povětšinou z nějaké mocné příšery). Po jejich vypití získá zaklínač většinou permanetní vylepšení svých bojových dovedností.

V síti Wikia

Náhodná Wiki